Loader
انکر تکست چیست؟ اهمیت وجود متن لنگر یا انکرتکست در سئو

انکر تکست چیست؟ اهمیت وجود متن لنگر یا انکرتکست در سئو

انکر تکست چیست

اهمیت متن لنگر یا انکرتکست در سئو

انکر تکست (Anchor text) متنی است که به صفحه دیگری لینک می‌دهد. انکر تکست معمولاً با موضوع صفحه همخوانی دارد و به کاربران کمک می‌کند تا به صفحه مورد نظر بروند. انکر تکست در سئو و لینک سازی داخلی و خارجی وب سایت نقش مهمی دارد. انکر تکست یا متن پیوند به متنی اطلاق می شود که در لینک وجود دارد و کاربر را به یک صفحه دیگر هدایت می کند. به عبارت دیگر anchortext عبارتی است که یک کلمه یا عبارت در صفحه به عنوان لینک به صفحه دیگر استفاده می شود.

چرا باید از انکر تکست استفاده کنیم؟
انکر تکست تأثیر به‌سزایی روی سئوی سایت دارد و به گوگل نشان می‌دهد که محتوای یک صفحه در چه زمینه‌ای نوشته شده است.
تلاش کنید تا حد امکان انکر تکست خود را با موضوع صفحه هدف مرتبط انتخاب کنید.
در صورتی که در صفحات مختلف سایت خود از یک انکر تکست خاص برای اشاره به یک صفحه استفاده کنید، پس از مدتی گوگل آن صفحه را با آن انکر تکست خواهد شناخت.
به عنوان مثال اگر در مقالات مختلف سایت خود از انکر تکست بازاریابی برای اشاره به مقاله «بازاریابی چیست؟» استفاده کنید، پس از مدتی گوگل مقاله مورد بحث را با کلمه «بازاریابی» خواهد شناخت.
استفاده از انکر تکست در کنار سایر روش‌های سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت، می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد:
- اعتماد بیشتر کاربران به سایت به دلیل تأکید بر حفظ حریم خصوصی
- افزایش ضریب امنیتی سایت در گوگل و الگوریتم‌های جستجو
- تسهیل ارتباط محرمانه با مشتریان، کاربران و ذینفعان سایت
- بهبود تجربه کاربری با فراهم کردن امکان پیام‌رسانی امن
بنابراین استفاده از انکر تکست می‌تواند یک مزیت رقابتی برای سایت‌ها به شمار رود و در کنار سایر تکنیک‌های سئو، عملکرد سایت را در موتورهای جستجو بهبود بخشد. البته نباید انتظار داشت که صرفاً استفاده از انکر تکست به طور خودکار سئوی سایت را بهینه کند.


اهمیت انکر تکست در سئو:
همان طور که اشاره شد، انکر تکست یا anchor text یک متن است که به یک لینک در صفحه وب متصل می شود.
این متن باعث می شود که کاربران بتوانند با کلیک بر روی آن، به صفحه دقیق آن منتقل شوند.
انکر تکست ها در سئو نقش مهمی دارند چون:
- باعث جذب توجه بازدیدکنندگان و افزایش رضایت آنها می شوند.
- به خزنده های موتورهای جستجو (خاصه گوگل) نشان داده می شوند که صفحات وب شما چه محتوایی را در اختیار آنها قرار دارد.
- به پروژه های سئو (SEO) کمک می کنند تا رتبه صفحات وب شما در نتایج جستجو را افزایش دهید.


نکات مهم هنگام استفاده از انکر تکست:
برای استفاده بهینه از انکر تکست ها، باید به چند نکته توجه کرد:
- از انکر تکست های کوتاه و خلاصه استفاده کرده و فقط لینک های لازم را قرار داد تا کاربران به راحتی بفهمند لینک به چه محتوایی ارجاع دارد.
- از اعداد، علائم و عبارات قابل فهم استفاده کرده و فقط لینک های قابل فشار دادگیری را قرار داد.
- از کلمات کلیدی و مرتبط با محتوای مقصد لینک را در انکر تکست استفاده کنید تا در الگوریتم های جستجو به شما کمک کند.
- هنگامی که کاربران روی انکر تکست کلیک می کنند، محتوای مقصد باید با متن پیوند همخوانی داشته باشد تا تجربه کاربر را بهبود ببخشد.
- دریک صفحه نباید از انکر تکست تکراری استفاده کنیم و بهتر است برای لینک دادن به یک صفحه از کلمات دیگری استفاده کنیم تا همگی به صفحه اصلی ما متصل شود.


انواع انکر تکست:
انواع مختلفی از انکر تکست وجود دارد که به شرح زیر هستند:
1. انکر تکست انطباق دقیق Exact Match
در این نوع انکر تکست، کلمه کلیدی مورد نظر برای بهینه سازی، به عنوان متن لینک استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی آموزش سئو است، متن لینک نیز آموزش سئو خواهد بود.

2. انطباق نصفه و نیمه Partial Match
در این نوع انکر تکست، کلمات کلیدی مرتبط با صفحه، با عنوان متن لینک استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر صفحه مربوط به آموزش سئو، پیشنهادات مربوط به بهبود رتبه سئویی را به اشتراک می‌گذارد، متن لینک ممکن است بهبود رتبه سئو باشد.

3. برند شده Branded
در این نوع انکر تکست، نام برند یا نام وب سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر نام برند سئوتستر باشد، متن لینک ممکن است سئوتستر باشد.

4. بدون عنوان Naked Link
در این نوع انکر تکست، آدرس وب سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌شود. به عنوان مثال، متن لینک ممکن است seo-tester.ir باشد.

5. نامشخص و عمومی Generic
در این نوع انکر تکست، کلمات عمومی و بدون ارتباط به محتوای صفحه به عنوان متن لینک استفاده می‌شود. به عنوان مثال، متن لینک ممکن است اینجا یا برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید باشد.

6. استفاده از تصویر Image Links
لازم به ذکر است که مرورگرها در صورت لود نشدن تصاویر لینک دار، متن جایگزین تصویر را به شکل یک انکر تکست نمایش می‌دهند. پس همواره بهتر است که موقع استفاده از تصاویر، متن جایگزین آنها نیز با حساسیت و دقت تمام تهیه و نوشته شود.


موارد ممنوع در انکر تکست
باید توجه داشت که محتوای شما باید همان چیزی باشد که در انکر تکست ها نوشته شده است و از انجام هر کاری که مخاطب را از مسیر دور کند باید اجتناب کرد من جمله کارهای زیر:
1. استفاده از انکر تکست نامشخص مانند اینجا کلیک کنید
2. استفاده زیاد از کلیدواژه
3. استفاده از عبارات دروغین برای کشاندن مخاطب به لینک مانند عکس های خصوصی


بهترین جایگاه انکر تکست در صفحه سایت کجاست؟
جایگاه انکر تکست در وب سایت بستگی به نوع و هدف آن دارد. استفاده از انکر تکست در تمام بخش های صفحه مانند header، footer بسیار مفید است.


نکات مهم برای انکر تکست:
انکر تکست های مناسب و کلیدواژه‌ای در header و footer هم برای سئو سودمند هستند. این امر به افزایش اعتبار سایت و بهبود رتبه گوگل کمک می‌کند.
انکر تکست های خوب در header و footer تجربه کاربری را هم بهبود می‌بخشند چرا که کاربر را راهنمایی می‌کنند لینک به کجا ارجاع دارد.


انکر تکست و لینک سازی داخلی:
انکر تکست همچنین تاثیر بسزایی بر روی سئو و لینک سازی داخلی و خارجی دارد.
لینک سازی داخلی، استراتژی است که با استفاده از انواع مختلف انکر تکست، صفحات مختلف سایت را به هم وصل می‌کند و باعث افزایش تعامل، تولید و جذب کاربران محصولات گروه خود می‌شود.


سخن آخر:
انکر تکست (Anchor Text) عبارت است از کلمه یا جمله ای که به یک آدرس دیگر در اینترنت ارجاع می دهد. به عنوان مثال، وقتی شما در منوی سایت خود یک لینک با نام «صفحه اصلی» قرار می دهید، در واقع با انکر تکست «صفحه اصلی» به آدرس سایت خود اشاره کرده اید. در این مثال، انکر تکست، همان عبارت «صفحه اصلی» است.
انکر تکست یکی از موضوعات مهم و اصلی در سئو و بحث لینک سازی محسوب میشود. امیدواریم در این مقاله به خوبی با انواع انکر تکست، اهمیت انکر تکست در سئو و اثر آن در لینک سازی بیشتر آشنا شده باشید.